Zakaz prowadzenia pojazdów, o którym mowa w art. 39 pkt 3 kodeksu karnego, jest środkiem karnym orzekanym obok kary głównej w razie skazania za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji.
Środek karny zakazu prowadzenia pojazdów jest bardzo dolegliwy, niejednokrotnie nawet bardziej niż towarzysząca jemu kara podstawowa. Nie trzeba dodawać, że dzisiaj prawie każdy używa samochodu w sprawach prywatnych jak i zawodowych. Utrata uprawnień na okres trzech lat jest nieprzyjemną perspektywą, w szczególności, gdy naruszenie przepisów było niewielkie, a często także niezamierzone.
Najczęściej środek ten jest orzekany w razie skazania za przestępstwo prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu lub środków odurzających (art. 178a k.k.). Wówczas ma on charakter obligatoryjny, a co gorsza okres na jaki pozbawia się uprawnień skazanego wynosi minimum 3 lata.
Mniej drastycznie wygląda to w przypadku przestępstwa niedostosowania się do polecenia zatrzymania pojazdu (art. 178b k.k.), przestępstwa prowadzenia po cofnięciu uprawnień (art. 180a k.k.) oraz przestępstwa niezastosowania się do wcześniej orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów (art. 244 k.k.). W tych wypadkach zakaz także jest orzekany obligatoryjnie, co oznacza, że sąd musi, jeżeli wydaje wyrok skazujący orzec także o zatrzymaniu uprawnień, jednak dolna granica na jaki jest on orzekany wynosi jeden rok.
Należy pamiętać, że oprócz wyżej wymienionych przypadków, kiedy orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów ma charakter obligatoryjny, sąd może orzec taki zakaz także w razie popełnienia innego przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, jeżeli uzna, że dalsze prowadzenia pojazdu przez sprawcę takiemu bezpieczeństwu może zagrażać.
Istnieje jednak możliwość znacznego skrócenia okresu zakazu prowadzenia pojazdów.
Art. 84 § 1 kodeksu karnego: „Sąd może po upływie połowy okresu, na który orzeczono środki karne wymienione w art. 39 pkt 1-3, uznać je za wykonane, jeżeli skazany przestrzegał porządku prawnego, a środek karny był w stosunku do niego wykonywany przynajmniej przez rok”.
Przepis powyższy nie dotyczy skazanych z art. 178a § 1 kodeksu karnego (prowadzenie po alkoholu, środkach odurzających).
Blokada alkoholowa.
Drugim sposobem na wcześniejsze uzyskanie możliwości prowadzenia pojazdów, jest tzw. blokada alkoholowa.
Zgodnie bowiem z treścią art. 182a kodeksu karnego wykonawczego: „Jeżeli zakaz prowadzenia pojazdów był wykonywany przez okres co najmniej połowy orzeczonego wymiaru, a w przypadku zakazu prowadzenia pojazdów orzeczonego na podstawie art. 42 § 3 lub 4 Kodeksu karnego przez okres co najmniej 10 lat, sąd może orzec o dalszym wykonywaniu tego środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową, o której mowa w art. 2 pkt 84 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, jeżeli postawa, właściwości i warunki osobiste sprawcy oraz zachowanie w okresie wykonywania środka karnego uzasadniają przekonanie, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę nie zagraża bezpieczeństwu w komunikacji. Przepis art. 182 § 1 stosuje się odpowiednio”.
Aby skorzystać z opisanych wyżej możliwości skrócenia okresu zakazu prowadzenia pojazdów należy wystąpić z uzasadnionym wnioskiem. Z przyjemnością pomogę w sporządzeniu takiego wniosku jak i reprezentowanie Klienta przed Sądem.