„Poena constituitur in emendationem hominum– Kara ustanowiona jest w celu poprawienia ludzi”
Jeśli Sąd skazał cię na kare pozbawienia wolności, to wcale nie oznacza, że pójdziesz siedzieć.
Sąd może warunkowo zawiesić wykonanie kary pozbawienia wolności i poddać skazanego próbie, czyli dać, tzw. „zawiasy”.
No właśnie – poddaje skazanego próbie.
Skazany dostaje szansę, że orzeczona kara pozbawienia wolności nie zostanie wykonana jeżeli nie powróci na drogę przestępczą i będzie przestrzegał wszystkich nałożonych warunków.
Podstawową przesłanką orzeczenia kary z warunkowym zawieszeniem jest przekonanie sądu, że cele orzeczonej kary zostaną osiągnięte – w szczególności sprawca nie powróci do przestępstwa.
Sąd może warunkowo zawiesić wykonanie orzeczonej kary pozbawienia wolności jeśli orzeczona kara nie przekracza 1 roku pozbawienia wolności. Taka granica zagrożenia karnego decyduje o dopuszczalności warunkowego zawieszenia wykonania kary niezależnie od tego, czy sprawca dopuścił się przestępstwa umyślnego, czy nieumyślnego oraz od tego, czy obok kary pozbawienia wolności orzeczono inne kary lub środki karne.
Zawieszenie wykonania kary następuje na okres próby:
Zawieszenie wykonania kary następuje na okres próby, który wynosi od roku do 3 lat i biegnie od uprawomocnienia się wyroku. W wypadku zawieszenia wykonania kary wobec sprawcy młodocianego oraz sprawcy, który popełnił przestępstwo z użyciem przemocy na szkodę osoby wspólnie zamieszkującej, okres próby wynosi od 2 do 5 lat.
Zawiasy – indywidualna ocena Sądu.
To Sąd po rozważeniu wszelkich okoliczności sprawy zgadza się bądź nie na danie skazanemu szansy. Sąd bierze pod uwagę przede wszystkim postawę sprawcy, jego właściwości i warunki osobiste, dotychczasowy sposób życia oraz jego zachowanie się po popełnieniu przestępstwa a także zachowanie w trakcie procesu.
Z wieloletniego doświadczenia powiedzieć mogę, że ci co okazują skruchę, powiedzą „przepraszam”, stawia się na sali ładnie ubrani, będą spokojnie i grzecznie odpowiadać na pytania, nie będą chamscy, agresywni i aroganccy mają większe szanse na „zawiasy”. Nie ma co udawać twardziela przed Sądem czy Prokuratorem bo medalu za to nie dostaniesz a Twoja postawa zależy od tego czy pójdziesz siedzieć na sztywno, czy dostanie zawiasy.
I pamiętaj -poprzednia karalność nie przekreśla szansy na warunkowe zawieszenie kary.
Obligatoryjne zarządzenie wykonania kary.
Jeżeli sprawca w okresie próby popełnił podobne przestępstwo umyślne, za które orzeczono prawomocnie karę pozbawienia wolności, sąd obowiązkowo będzie musiał odwiesić wykonanie kary, gdy skazany spełni dwie przesłanki:
– popełni podobne przestępstwo umyślne,
– za drugi czyn zostanie skazany na karę pozbawienia wolności, choćby nawet w zawieszeniu.
Sąd może fakultatywnie odwiesić wykonanie zawieszonej kary jeśli:
– sprawca w okresie próby rażąco narusza porządek prawny, w szczególności gdy w tym czasie popełnił inne przestępstwo.
– sprawca uchyla się od uiszczenia grzywny,
– sprawca uchyla się od dozoru,
– sprawca uchyla się od wykonania nałożonego obowiązku lub orzeczonego środka karnego.
Zarządzenie wykonania kary może nastąpić najpóźniej w ciągu 6 miesięcy od zakończenia okresu próby. Postanowienie o zarządzeniu wykonania kary musi nie tylko zapaść, ale także uprawomocnić się przed upływem okresu 6-miesięcznego.