Co zrobić, jeżeli podjęliśmy niewłaściwą decyzję i przekazaliśmy nasz majątek osobie, która na to nie zasługiwała?. Darowiznę już wykonaną możemy odwołać tylko z jednego powodu – jeśli obdarowany dopuścił się wobec swojego darczyńcy rażącej niewdzięczności.
.
Czym jest darowizna
Darowizna to „forma umowy, w której darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego, kosztem swego majątku”.
Darowizna jest umową nieodpłatną, oznacza to, że darczyńca nie otrzymuje nic w zamian za świadczenie, które przekazuje osobie obdarowanej. Należy jednak zaznaczyć, że przepisy wprowadziły istotny obowiązek, który powstaje po stronie osoby, która otrzymała darowiznę. Otóż, jeżeli darczyńca popadnie w niedostatek, może się domaga od obdarowanego środków, których mu brakuje do utrzymania w zakresie jego usprawiedliwionych potrzeb.
.
Jak odwołać darowiznę?
Darowiznę możemy odwołać w przypadku rażącej niewdzięczności obdarowanego. Rażąca niewdzięczność może zaistnieć kiedy obdarowany dopuści się wobec darczyńcy przestępstwa (kradzież, pobicie, znieważenia), ale także innego rodzaju działań, skierowanych bezpośrednio przeciwko niemu. Rażącą niewdzięczność należy oceniać według zobiektywizowanych kryteriów, a nie według subiektywnych odczuć darczyńcy.
Rażąca niewdzięczność umożliwia odwołanie darowizny zarówno darczyńcy, jak i jego spadkobiercom po jego śmierci. Ci ostatni mogą to uczynić jeśli darczyńca był do tego uprawniony w chwili śmierci, jak również wówczas gdy obdarowany przyczynił się do jego śmierci. Nie można odwołać darowizny po upływie roku, od dnia kiedy uprawniony dowiedział się o przyczynie odwołania.
.
Forma odwołania darowizny
Odwołanie darowizny musi nastąpić w formie pisemnego oświadczenia woli i musi zostać przedłożone obdarowanemu.
Darowizny nie można odwołać z powodu rażącej niewdzięczności, gdy darczyńca przebaczył obdarowanemu. Jeśli zatem darczyńca, pomimo tego że dowiedział się o niewdzięczności obdarowanego, nadal utrzymywał z nim poprawne kontakty, nie ma podstaw do odwołania darowizny.
.
Sądowe odwołanie darowizny
Jeśli obdarowany nie chce dobrowolnie zwrócić tego, co dostał, darczyńca może wystąpić przeciwko niemu na drogę sądową składając odpowiednie powództwo. Orzeczenie sądowe zastępuje orzeczenie obdarowanego i w ten sposób możemy odzyskać przedmiot darowizny.
.
Czas do odwołania darowizny
Uprawnienie do odwołania darowizny wygasa w momencie, gdy jak już wspomniano, darczyńca przebaczył obdarowanemu bądź też po upływie roku, w którym uprawniony dowiedział się o niewdzięczności obdarowanego.