Zgodnie z treścią art. 39 Kodeksu pracy, pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku.
Jak wynika z brzmienia ww. przepisu, ochronie podlegają pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę.
Inaczej sprawa wygląda, jeśli nauczyciel zatrudniony jest na podstawie mianowania. Zgodnie bowiem z tezą wyrażoną w wyroku Sądu Najwyższego z 02.08.2012 r., II PK 3/12 art. 39 Kodeksu pracy nie ma zakresu wykraczającego poza umowę o pracę. Sąd Najwyższy stwierdził, że norma art. 39 Kodeksu pracy nie znajduje w ogóle zastosowania do nauczycieli mianowanych, w tym w szczególności do rozwiązania stosunku pracy z mianowanym nauczycielem na podstawie przepisu art. 23 ust. KN.
W związku z tym, a contrario, uznać należy, że ochronie z art. 39 Kodeksu pracy podlegają wyłącznie nauczyciele zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, a nie podlegają jej nauczyciele zatrudnieni na podstawie mianowania. Z tego względu stosunek pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania może być wypowiedziany na zasadach ogólnych, określonych w art. 20 KN, nawet w okresie ochronnym z art. 39 Kodeksu pracy
Zatem przepis art. 39 Kodeksu pracy nie znajduje w ogóle zastosowania do nauczycieli mianowanych a także na zasadzie analogii do mianowanego pracownika samorządowego: wyrok Sądu Najwyższego z 2 października 2013 r., II PK 12/13.