Zasada.
Zgodnie z treścią art. 10 ust. 4 Karty Nauczyciela, zasadą jest, że stosunek pracy z nauczycielem kontraktowym nawiązywany jest na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.
Wyjątki.
Wyjątkiem od zasady wskazanej w treści art. 10 ust. 4 Karty Nauczyciela jest art. 10 ust. 7, który stanowi, że w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela, w tym w trakcie roku szkolnego, stosunek pracy z nauczycielem kontraktowym nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony.
Zatrudnienie nauczyciela na podstawie umowy o pracę na czas określony, niezgodnie z zasadami takiego zatrudnienia, powoduje nawiązanie stosunku pracy na czas nieokreślony (uchwała Sądu Najwyższego z 14 czerwca 1994 r., I PZP 28/94).
Zatrudnienie nauczyciela kontraktowego na podstawie umowy o pracę na czas określony jest dopuszczalne tylko wówczas, gdy istnieją ku temu przesłanki. Taka wyjątkowa podstawa zatrudnienia nie może być zależna od uznania pracodawcy (wyrok Sądu Najwyższego z 15 września 2006 r., I PK 62/06).
Organizacja pracy nauczyciela, której potrzeby mogą uzasadniać zatrudnienie na czas określony można odnieść np. do zasad funkcjonowania szkoły (liczba klas, rodzaj przedmiotów, liczba godzin lekcyjnych, liczba etatów, czas nauczania poszczególnych przedmiotów, zmianowość pracy szkoły), przypadków ograniczonego wymiaru godzin nauczania określonego przedmiotu w całym roku lub jego części (wyrok SN z 05.09.1997 r., I PKN 226/97; wyrok SN z 19.01.1998 r., I PKN 487/97).
Gdy zatrudnienie okresowe wiąże się z przyczyną dotyczącą zastępstwa nieobecnego nauczyciela, wówczas okres na jaki zostanie zawarta umowa okresowa uzależniony jest od przyczyny warunkującej takie zatrudnienie, którym jest okres nieobecności.
Umowę o pracę na czas określony w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania zawiera się na jeden rok szkolny lub na pewien okres w roku szkolnym (stosownie do zaistniałej potrzeby).
Warunki formalne umowy.
Potrzeba zatrudnienia na czas określony musi być uzasadniona i zaznaczona w umowie o pracę. Jeżeli z treści zawartej umowy o pracę nie wynika by była zawarta na czas określony z potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zaistnienia potrzeby wynikającej z zastępstwa nieobecnego nauczyciela, pracownik ma pełne prawo by dochodzić od Dyrektora zmiany umowy na czas nieokreślony.