Zmiany, które wchodzą w życie 1 stycznia 2018 r.
Nawiązanie, zmiana i rozwiązanie stosunku pracy Zniesiono możliwość przeniesienia nauczyciela do innej szkoły bez jego zgody (uchylono art. 19 KN). Uwaga: Do nauczycieli przeniesionych do innej szkoły na podstawie art. 19 KN, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2018 r., przepis ten stosuje się do końca okresu, na jaki zostali przeniesieni (art. 131 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych). W art. 23 ust. 1 pkt 2 KN wprowadzono zmianę w zasadach rozwiązywania stosunku pracy z nauczycielami z powodu czasowej niezdolności do pracy spowodowanej chorobą; uchylono również ust. 2 w art. 27 – ujednolicono zasady rozwiązywania stosunku pracy z ww. przyczyny.
Sprawy socjalne
- W art. 53 ust. 3a KN uregulowano sprawę ZFŚS dla nauczycieli emerytów szkół przekazywanych do prowadzenia osobom prawnym lub fizycznym
- W art. 54 uchylono ustępy: 1,2,3,4,6,7,8 oraz uchylono art. 56, 58, 60 KN dot. uprawnień nauczycieli do działki gruntu szkolnego, zajmowania mieszkań w budynkach szkolnych, z zastrzeżeniem zachowania uprawnień do końca okresu, na jaki zostały one przyznane tym nauczycielom, emerytom, rencistom, którzy do dnia 1 stycznia 2018 r. korzystali z uprawnień określonych w art. 54 ust. 1 lub 4, art. 56 lub art. 60 KN (art. 135 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych).
Urlopy
- W art. 64 ust.2a KN uregulowano kwestie urlopu wypoczynkowego dyrektora szkoły, jego zastępcy oraz innych nauczycieli zajmujących stanowiska kierownicze w szkole, a także nauczyciela, który przez okres co najmniej 10 miesięcy pełni obowiązki kierownicze w zastępstwie – 35 dni roboczych w czasie ustalonym w planie urlopów. Uwaga: dyrektorowi i ww. nauczycielom zajmującym stanowiska kierownicze, którzy przed dniem 1 stycznia 2018 r. nie wykorzystali przysługującego im urlopu uzupełniającego, urlopu tego udziela się na dotychczasowych zasadach (art. 140 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych).
- W art. 64 ust 3a KN ustalono, że nauczycielowi, który w ramach jednego stosunku pracy realizuje obowiązki nauczyciela zarówno w szkole feryjnej, jak i szkole nieferyjnej przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego określonego dla nauczyciela szkoły, w której nauczyciel realizuje większą liczbę godzin zajęć, a w przypadku realizowania w tych szkołach równej liczby godzin zajęć nauczycielowi przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego określonego dla nauczyciela szkoły feryjnej (uwaga: Ilekroć w ustawie jest mowa o szkołach bez bliższego określenia – rozumie się przez to przedszkola, szkoły i placówki oraz inne jednostki organizacyjne wymienione w art. 1 ust. 1, a także odpowiednio ich zespoły).
- W art. 66 ust.1 KN wprowadzono zapis umożliwiający przyznanie nauczycielowi prawa do urlopu wypoczynkowego (tzw. urlop uzupełniający) także po urlopie dla poratowania zdrowia.
- W art. 67d KN wprowadzono prawo do obniżenia wymiaru zatrudnienia nauczyciela posiadającego prawo do urlopu wychowawczego (na wniosek nauczyciela).
- W art. 67e KN zawarto odrębne uregulowanie uprawnień związanych z rodzicielstwem, dotyczące zwolnienia od pracy z tytułu opieki nad dzieckiem do lat 14 – nauczycielowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 2 dni. –
- W art. 73 wprowadzono zmiany w zasadach udzielania urlopu dla poratowania zdrowia. Nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, po przepracowaniu nieprzerwanie co najmniej 7 lat w szkole w wymiarze nie niższym niż 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć, dyrektor szkoły udziela urlopu dla poratowania zdrowia w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia choroby zagrażającej wystąpieniem choroby zawodowej lub choroby, w której powstaniu czynniki środowiska pracy lub sposób wykonywania pracy odgrywają istotną rolę, lub na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową – w wymiarze nieprzekraczającym jednorazowo roku. 2 – Wprowadzono zmianę podmiotu orzekającego o potrzebie udzielenia urlopu – lekarz medycyny pracy. Uwaga: Nauczycielom, którzy przed dniem 1 stycznia 2018 r. uzyskali orzeczenie o potrzebie udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia, udziela się tego urlopu na dotychczasowych zasadach (art. 141 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych).