Pracownikom, którzy w czasie zawieszenia zajęć świadczą pracę, przysługuje wynagrodzenie za wykonaną pracę. Osobom, które pozostają w gotowości do wykonywania pracy, przysługuje wynagrodzenie za przestój.
Za organizację czasu pracy zgodnie z obowiązującym wymiarem zatrudnienia pracowników przedszkola lub szkoły odpowiada dyrektor jako ich przełożony służbowy, na podstawie art. 68 ust. 5 ustawy z 14.12.2016 r. – Prawo oświatowe oraz art. 94 pkt 2 ustawy z 26.06.1974 r. – Kodeks pracy (dalej k.p.). Obowiązki te spoczywają na dyrektorze także w czasie zawieszenia zajęć dydaktycznych.
Praca zdalna.
Za przepracowany czas, zarówno w siedzibie placówki oraz za wykonywanie pracy zdalnej (poza siedzibą przedszkola lub szkoły) poleconej przez dyrektora na podstawie art. 3 ustawy z 2.03.2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2020 r. poz. 374), pracownikom przysługuje pełne wynagrodzenie (art. 80 k.p.).
Przestój.
Natomiast ci pracownicy pedagogiczni i niepedagogiczni, którym dyrektor nie przydzielił zadań służbowych w wymiarze zgodnym z wymiarem zatrudnienia, zachowują prawo do wynagrodzenia za tzw. przestój, a więc za gotowość do wykonywania pracy (art. 81 § 1 k.p.).