Klientom, którzy rozważają wytoczenie powództwa o alimenty i w tym celu zgłaszają się do mojej Kancelarii doradzam odpowiednie przygotowanie się i zgromadzenie niezbędnych dowodów dokumentujących ponoszone na dziecko wydatki.
.
Jakie dowody przedłożyć w sprawie o alimenty?
-
Rzeczywiste koszty utrzymania dziecka – najczęściej w sprawach o alimenty przedkłada się dokumenty takie jak m.in. faktury imienne na dziecko, potwierdzenia przelewów, rachunki, zaświadczenia np. lekarskie, za obiady w szkole lub zajęcia dodatkowych wraz z informacją o miesięcznych kosztach, umowy. Należy pamiętać, iż paragony nie stanowią dowodu w sprawie, ponieważ nie dowodzą, że rzecz została zakupiona na rzecz konkretnej osoby.
-
Istnienie obowiązku alimentacyjnego – aby wykazać istnienie obowiązku alimentacyjnego należy przedłożyć akt urodzenia dziecka, gdyż ww. obowiązek wynika z samego faktu urodzenia oraz pokrewieństwa.
-
Możliwości zarobkowe i finansowe – najczęściej w sprawach o alimenty Sąd zobowiązuje rodziców do przedłożenia rozliczeń PIT lub zaświadczeń o zarobkach, aby ustalić jakie możliwości finansowe mają strony. Dodatkowo na fakt możliwości rodziców przeprowadza się także dowód z przesłuchania stron oraz świadków.
.
Jakie koszty utrzymania dziecka należy dokumentować?
Niektóre koszty są na tyle oczywiste, że nie wymagają nadmiernego wykazywania np. wyżywienie. Inaczej wygląda sprawa, gdy dziecko ma specjalne potrzeby, które przewyższają standardowe wydatki.
-
Żywność – gdy małoletni ma specjalną dietę, z uwagi na potrzeby zdrowotne musi spożywać wyłącznie produkty BIO, bez glutenu itp. będzie się to wiązało z wzrostem kosztów jego utrzymania. Wówczas koszty wyżywienia powinny być udokumentowane.
-
Edukacja – w przypadku uczęszczania do prywatnej szkoły czy też na dodatkowe, płatne zajęcia szkolne należy wykazać te wydatki. Podobnie sprawa wygląda w zakresie wycieczek, wyjść szkolnych, składek na radę rodziców itp.
-
Odzież i obuwie – sam fakt zakupu ww. rzeczy jest oczywisty, jednak gdy dziecko potrzebuje np. obuwia ortopedycznego, sportowego czy też nosi markową odzież – wówczas należy udokumentować ich koszty.
-
Zajęcia dodatkowe – w sprawach o alimenty konieczne jest wykazanie kosztów zajęć dodatkowych na które uczęszcza dziecko, korepetycji itp. Co więcej, jeśli z hobby małoletniego poza opłacaniem zajęć wiąże się zakup niezbędnego sprzętu, należy także przedstawić te wydatki.
-
Leczenie prywatne i lekarstwa – jeśli dziecko jest pod stałą opieką lekarza specjalisty prywatnie lub też zażywa leki – rodzic powinien przedłożyć te koszty Sądowi. Podobnie wygląda sytuacja w związku z zakupem okularów korekcyjnych oraz leczeniem ortodontycznym lub stomatologicznym.
-
Koszty utrzymania mieszkania i opłaty eksploatacyjne – należy pamiętać, że opłaty takie jak czynsz za mieszkanie, rachunki, opłaty za telefon czy Internet (w przypadku starszych dzieci), ponoszone są także na rzecz małoletnich. Wobec powyższego należy je udokumentować w postępowaniu o alimenty.
Warto pamiętać, że opłaty takie jak czynsz za mieszkanie, rachunki, opłaty za telefon czy Internet (w przypadku starszych dzieci), ponoszone są także na rzecz małoletnich. Wobec powyższego należy je udokumentować w postępowaniu o alimenty.
.
Zeznania świadków
Jak w każdej innej sprawie, tak i w sprawie o ustalenie wysokości alimentów strony mogą sięgnąć po zeznania świadków. Na ogół jest to najbliższa rodzina, w tym inni domownicy. Mają oni szeroką wiedzę na temat szczególnych potrzeb dziecka, uczęszczania przez nie na zajęcia dodatkowe i w związku z tym o ponoszonych kosztach. Ponadto, świadkowie nierzadko zeznają w celu stwierdzenia możliwości majątkowych i zarobkowych zobowiązanego, jak również sytuacji finansowej tego z rodziców, pod którego stałą opieką przebywa dziecko.