Rodzicielski plan wychowawczy to dokument zawierający porozumienie wypracowane przez rozwodzących się małżonków, dotyczące szczegółów sprawowania władzy rodzicielskiej nad ich wspólnymi dziećmi. Dokument ten ułatwia organizację życia rodziny po rozwiązaniu małżeństwa, daje dzieciom i rodzicom poczucie stabilizacji, systematyzuje plan zajęć, kalendarz kontaktów, wyjazdów wakacyjnych (również tych zagranicznych), czy innych dni okolicznościowych takich jak Święta Wielkanocne czy Bożonarodzeniowe. Dokument ten reguluje także różnego rodzaju aspekty opieki nad potomstwem takie jak szkoła, leczenie, zajęcia dodatkowe, kwestie finansowe.
.
Warto przed rozwodem, czy w jego trakcie – jeśli rodzice są w stanie się porozumieć, pomóc Sądowi i wskazać jak mogłaby wyglądać opieka nad małoletnimi w nowej rzeczywistości, już po rozwiązaniu małżeństwa rodziców. Rodzice mogą dojść do porozumienia i wspólnie wypracować schemat dalszego wychowywania dzieci, który dokładnie określi, z kim mają mieszkać dzieci, jak realizowane będą kontakty z rodzicami, kwestia szkoły, wyjazdów zagranicznych
Zaznaczyć należy, iż takie porozumienie ułatwia rozwód i znacznie skraca czas jego trwania samego procesu.
.
Rodzicielski plan wychowawczy- podstawy
Rodzicielski plan wychowawczy, czy inaczej porozumienie wychowawcze, to porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej. Strony uzgadniają więc zasady, według których będą one opiekować się dzieckiem po rozwodzie.
Podstawą prawną rodzicielskiego planu wychowawczego jest Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy (art.58 §1 k.r.o.). Zapisy te stanowią, że rodzice mogą przedstawić sądowi plan wychowawczy w trakcie sprawy rozwodowej – albo wraz z pozwem o rozwód, albo po wszczęciu procesu o rozwód.
Porozumienie wychowawcze to sygnał dla sądu, że strony są w stanie porozumieć się po rozwodzie w kwestii opieki rodzicielskiej. Dlatego podpisany przez rodziców plan wychowawczy może zastąpić sądowe orzeczenie o kontaktach.
Pamiętać należy, że sposób wykonywania władzy rodzicielskiej i kontakty z dzieckiem po rozwodzie, muszą gwarantować dobro dziecka. Jeśli sąd uzna, że plan wychowawczy jest sprzeczny z dobrem dziecka, nie zaakceptuje go i sam ustali zasady sprawowania władzy rodzicielskiej.
.
Plan rodzicielski – co daje stronom rozwodu
Rodzicielski plan wychowawczy ma przede wszystkim zabezpieczyć sytuację dziecka – zagwarantować, że rozwód wpłynie w jak najmniejszym stopniu na zdrowie emocjonalne małoletniego. Sąd rozpatruje, czy warunki uzgodnione przez rodziców zapewnią dziecku poczucie stabilności i bezpieczeństwa niezbędne do prawidłowego rozwoju.
Jednak plan wychowawczy ułatwia także przejście przez rozwód samym rodzicom. Kwestie opieki nad dzieckiem wywołują u małżonków zazwyczaj najwięcej emocji. Dlatego warto przemyśleć warunki sprawowania władzy rodzicielskiej na spokojnie, poza salą rozwodową.
Prawidłowo spisany plan wychowawczy, który zagwarantuje dobro dziecka po rozwodzie, skraca także czas trwania sprawy rozwodowej.
.
Plan wychowawczy – jak go napisać i co powinien zawierać
Plan wychowawczy nie ma prawnie narzuconej formy czy treści. Zapisy kodeksu rodzinnego stanowią jedynie, że porozumienie rodzicielskie musi być zawarte na piśmie i podpisane przez każdego z rodziców. Najczęściej wzory rodzicielskiego planu wychowawczego przypominają zwyczajną umowę, której stronami są rodzice.
Mogą to być bardzo szczegółowe zasady, jak i ogólna wizja sprawowania władzy rodzicielskiej. Dopuszczalne są wszystkie ustalenia między rodzicami, o ile służą one dobru dziecka.
Najistotniejsze założenia w porozumieniu rodzicielskim:
-
czy dziecko będzie mieszkało z jednym rodzicem, czy będzie to opieka naprzemienna.
-
w jakich terminach dziecko będzie się spotykało z rodzicem, z którym nie mieszka.
-
jak będzie wyglądała opieka nad dzieckiem w okresie świąt i wakacji.
-
jak podejmowane będą decyzje związane z losem dziecka (np. w sprawie leczenia, edukacji, wyjazdów).
-
jak będą wyglądały kontakty dziecka z innymi członkami rodzin.
-
jak rodzice będą w przyszłości podejmować decyzje w sprawie dziecka.
-
jak wygląda udział rodziców w kosztach utrzymania dziecka.
.
Rodzicielski plan wychowawczy to sposób, aby zminimalizować stres podczas rozprawy rozwodowej. Jeśli przygotowujesz się do spisania porozumienia rodzicielskiego, skorzystaj ze wsparcia adwokata specjalizujących się w prawie rodzinnym. W mojej kancelarii udzielę Ci kompleksowego wsparcia w trakcie rozwodu jak i w ustaleniu kontaktów z twoim dzieckiem.