Każdy przedsiębiorca w swojej działalności gospodarczej prędzej czy później spotyka się z problemem niezapłaconych faktur przez swoich kontrahentów.
Jakie kroki należy podjąć, aby odzyskać swoje pieniądze?, jakie konsekwencje wynikają z braku płatności faktury?, czy warto podjąć próbę polubownego odzyskania należności oraz jak wygląda egzekwowanie pieniędzy w sądzie?. Zapraszam do zapoznania się z poniższym wpisem i kontaktu z moją Kancelarią.
Nieterminowe regulowanie płatności stanowi podwójne obciążenie dla przedsiębiorców, na których ciąży obowiązek podatkowy. Przedsiębiorca, który nie otrzymał zapłaty za wykonaną usługę lub wydany towar ma obowiązek uregulować podatek dochodowy oraz podatek VAT.Brak otrzymania płatności nie zwalnia przedsiębiorców z obowiązku rozliczenia się z Urzędem Skarbowym. Jest to ryzyko, jakie występuje w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Co zrobić jeżeli wykonaliśmy zobowiązanie wynikające z zawartej umowy i mamy pewność, że poprawnie wystawiliśmy dokument potwierdzający wykonanie tej usługi lub wydanie towaru, a nasz kontrahent nadal opóźnia się z płatnością?
Kontakt z kontrahentem.
W takiej sytuacji niezwłocznie powinniśmy podjąć próbę kontaktu z kontrahentem w celu zawarcia ugody, dotyczącej spłaty zadłużenia. W ten sposób możemy, na przykład uzyskać zobowiązanie uregulowania płatności w ratach w uzgodnionym odstępie czasowym, co pozwoli nam na pokrycie własnych kosztów. Dla celów dowodowych (na poczet ewentualnego przyszłego procesu sądowego) powinniśmy wszelkie ustalenia dotyczące kontaktu z kontrahentem dotyczącego uregulowania należności zawrzeć na piśmie lub w formie korespondencji mailowej/sms. Takie zabezpieczenie będzie działać motywująco na kontrahenta oraz pomoże udowodnić nasze racje i wspólny zamiar stron, w przypadku gdyby kontrahent postanowił jednak uchylać się od uregulowania zadłużenia.
Niezapłacona faktura – wezwanie do zapłaty.
Jeżeli kontrahent nie odpowiada na nasze wezwania, składa obietnice uregulowania należności, z których się nie wywiązuje lub unika kontaktu to kolejnym bardzo istotnym krokiem jest przedsądowe wezwanie do zapłaty. Jest to ostatni etap poprzedzający zaangażowanie stron w spór sądowy.
Przedsądowe (ostateczne) wezwanie do zapłaty jest dokumentem oficjalnie rozpoczynającym procedurę odzyskiwania długu przez wierzyciela. Skuteczne doręczenie wezwania do zapłaty stanowi wystarczający dowód na podjęcie przez strony próby pozasądowego sposobu rozwiązania sporu.
Jest to etap postępowania, w którym warto powierzyć dalsze działania adwokatowi. Otrzymanie oficjalnego pisma z kancelarii adwokackiej działa bardzo mobilizująco na dłużnika, który dostrzega powagę sytuacji, w jakiej się znajduje i często już na tym etapie reguluje należność bądź zawiera ugodę.
Pozew o zapłatę.
Jeżeli powyższe kroki nie przyniosły oczekiwanego rezultatu – kontrahentem nie uregulował należności lub nie reaguje na wezwania do zapłaty, to kolejnym etapem jest złożenia pozwu do sądu o zapłatę z tytułu niezapłaconej faktury.
Pozew jest formalnym pismem procesowym wszczynającym postępowanie sądowe, zmierzające do odzyskania przez wierzyciela należności od dłużnika. Wniesienie pozwu wiąże się ze sporządzeniem pozwu, wykazaniem i załączeniem niezbędnych dokumentów (dowodów), koniecznością uiszczenia stosownych opłat oraz uczestnictwem w rozprawach sądowych.
Etap sądowy, na który składa się sporządzenia pozwu, jego złożenia oraz występowania w sądzie w imieniu Powoda to etap, w którym udział adwokata jest wręcz niezbędny. Profesjonalny pełnomocnik sporządzi pozew o zapłatę w taki sposób, aby jego złożenie nie skutkowało wytknięciem przez sąd braków formalnych czy nawet odrzucenia pozwu, mogących znacznie opóźnić procedurę odzyskiwania pieniędzy. Adwokat będzie działał w twoim imieniu, reprezentując twoje interesy w całym postępowaniu przez sądem oraz będzie tłumaczył poszczególne etapy postępowania.
Nakaz Zapłaty.
Po wniesieniu pozwu o zapłatę, sąd na posiedzeniu niejawnym (bez udziału stron), na podstawie treści pozwu i załączonych dokumentów, wydaje Nakaz Zapłaty.
Nakazem Zapłaty sąd zobowiązuje Pozwanego do uregulowania określonej pozwem kwoty względem Powoda w terminie 14 dni. Jest to termin, w którym Pozwany ma możliwość wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty.
Jeżeli Pozwany w terminie 14 dni złoży Sprzeciw od Zakazu Zapłaty tak Sąd wyznacza rozprawę, w trakcie której obie strony dążą do udowodnienia swoich racji. Pozwany może bronić się – kwestionować należność co do wysokości albo zarzucać, że wskazana w pozwie należność w ogóle nie należy się Powodowi.
Inną możliwością po wydaniu przez Sąd Nakazu Zapłaty jest taka, że Pozwany nie złożył w terminie 14 dni Sprzeciwu i Nakaz Zapłaty się uprawomocni, znaczy to tyle, że można skierować sprawę do Komornika.
W swojej pracy jako adwokat wielokrotnie zajmowałem się pomocom moim Klientom w dochodzeniu ich należności. Brak zapłaty za fakturę jest jednym z najczęstszym przypadków pojawiających się w praktyce. Należy zdać sobie sprawę, że w wielu wypadkach odpowiednio wcześnie podjęte działania mogą doprowadzić do skutecznej windykacji. Zbyt długie zwlekanie z działaniami prawnymi może bowiem skutkować faktyczną niemożliwością odzyskania swoich pieniędzy z uwagi na brak majątku dłużnika (ukryciem majątku, przeniesieniem na bliska osobę albo zamknięcie firmy). Warto skorzystać z pomocy Adwokata, który jako profesjonalny prawnik doradzi najlepsze rozwiązanie w danej sprawie i może skutecznie przeprowadzić całą procedurę windykacji.