Czym jest dozór elektroniczny?
Dozór elektroniczny polega na odbywaniu przez skazanego kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym, w miejscu jego zamieszkania, przy zastosowywaniu systemu elektronicznego, pozwalającego na kontrolę i ograniczenie swobody poruszania się oraz zmiany miejsca pobytu. Dozór elektroniczny wiąże się z założeniem, najczęściej na nogę skazanego, nadajnika radiowego, przypominającego duży zegarek oraz z montażem, w jego miejscu zamieszkania, urządzenia monitorującego.
Skazany, wykonujący karę pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego, ma obowiązek przebywania w określonych w postanowieniu sądowym godzinach, w miejscu odbywania kary. Informacja o jakimkolwiek naruszeniu ustalonego harmonogramu jest natychmiast przekazywana do Centrali Monitorowania, powiadomieni zostają także sędzia penitencjarny oraz kurator sądowy.
Podkreślić jednak należy, że pomimo ograniczeń, na które wskazano powyżej, system dozoru elektronicznego pozwala skazanemu na odbycie orzeczonej wobec niego kary i jednoczesne prowadzenie normalnego życia – świadczenie pracy, utrzymywanie bezpośrednich więzi z rodziną i przyjaciółmi, czy rozpoczęcie lub kontynuowanie nauki i szkoleń zawodowych.
Kto może odbywać karę w systemie dozoru elektronicznego?
Zgodę na odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego może uzyskać skazany, wobec którego orzeczona została kara pozbawienia wolności w wymiarze nieprzekraczającym jednego roku i sześciu miesięcy. Wniosek taki może złożyć również skazany, w stosunku do którego orzeczono w takim wymiarze o zastępczej karze pozbawienia wolności za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe.
Sąd może udzielić skazanemu zezwolenia na odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego jeśli zostaną spełnione łącznie następujące warunki:
-
Kara, którą skazany ma wykonać jest karą pozbawienia wolności nieprzekraczająca 1 roku i 6 miesięcy oraz nie został on skazany w warunkach tzw. multirecydywy z art. 64 § 2 k.k.
-
Jest to wystarczające dla osiągnięcia celów kary
-
Skazany posiada określone miejsce stałego pobytu
-
osoby pełnoletnie zamieszkujące wspólnie ze skazanym wyraziły na to zgodę
-
odbywaniu kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego nie stoją na przeszkodzie warunki techniczne.
Skazany ubiegający się o objęcie go dozorem elektronicznym musi posiadać miejsce stałego pobytu (nie musi być ono miejscem jego zameldowania) oraz zgodę pełnoletnich osób wspólnie z nim zamieszkujących na wykonywanie przez niego kary pod danym adresem.
Wniosek o dozór elektroniczny.
Aby uzyskać zgodę na odbywanie kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym, należy skierować do właściwego organu, tj. sądu penitencjarnego, wniosek na piśmie. Jego obligatoryjnym elementem jest uzasadnienie, w którym wnioskodawca wskaże na spełnienie warunków udzielenia zgody. Konieczne jest także dołączenie pisemnych zgód pełnoletnich osób wspólnie zamieszkujących.
Czy o dozór elektroniczny mogą ubiegać się osoby już osadzone?
O dozór elektroniczny mogą ubiegać się także osoby już osadzone, czyli wykonujące karę pozbawienia wolności. W odniesieniu do osadzonych, aktualność zachowują wszystkie omówione wymogi, w tym te, mówiące o tym, że zgodę na odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego może uzyskać skazany, wobec którego orzeczona została kara pozbawienia wolności w wymiarze nieprzekraczającym jednego roku i sześciu miesięcy.
Wydanie przez sąd penitencjarny pozytywnej decyzji w przedmiocie wniosku o udzielenie zgody na dozór elektroniczny jest równoznaczne z natychmiastowym zwolnieniem z zakładu karnego.