30 listopada 2020 r. weszła w życie tzw. ustawa antyprzemocowa. Ustawa ta wprowadza znaczne ułatwienia z przestępczością domową – eksmisję za znęcanie się nad rodziną.
Wprowadzane zmiany dotyczą nadania Policji uprawnienia do wydania wobec osoby stosującej przemoc w rodzinie, która stwarza zagrożenie dla życia lub zdrowia osoby dotkniętej tą przemocą –nakazu natychmiastowego opuszczenia mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazu zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia. Nakaz lub zakaz mogą być wydane podczas interwencji podjętej przez funkcjonariuszy w związku z powzięciem informacji o stosowaniu przemocy w rodzinie.
Nakaz lub zakaz mogą być wydane łącznie, nawet w przypadku nieobecności we wspólnie zajmowanym mieszkaniu osoby stosującej przemoc rodzinie. Nakaz i zakaz są natychmiast wykonalne i powinny wskazywać m.in. obszar lub odległość od wspólnie zajmowanego mieszkania, którą osoba stosująca przemoc będzie obowiązana zachować.
Obowiązany do przestrzegania nakazu lub zakazu będzie musiał opuścić wspólnie zajmowane mieszkanie i jego bezpośrednie otoczenie, pozostawiając klucze w tym mieszkaniu. Osoba obowiązana będzie mogła zabrać rzeczy osobistego użytku. Osoba ta, będzie także obowiązana do przekazania Policji informacji o miejscu pobytu oraz numeru telefonu.
Rzeczy osoby stosującej przemoc.
Eksmisja za znęcanie się nad rodziną związana jest z koniecznością pozostawiania przez osobę stosującą przemoc większości jej rzeczy w opuszczanym mieszkaniu. Nowa regulacja przewiduje możliwość zabrania przez osobę stosującą przemoc za wspólnie zajmowanego mieszkania przedmiotów osobistego użytku i służących do świadczenia pracy oraz będących jej własnością. Pozostałe rzeczy będące własnością osoby stosującej przemoc powinny zostać szczegółowo wskazane w protokole sporządzanym przez funkcjonariuszy przy czynności opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia przez osobę stosującą przemoc w rodzinie.
Jeżeli w okresie obowiązywania nakazu lub zakazu zajdzie potrzeba zabrania przez osobę stosującą przemoc w rodzinie mienia stanowiącego jej własność, w szczególności niezabranych uprzednio przedmiotów osobistego użytku i służących do świadczenia pracy lub zwierząt domowych, ze wspólnie zajmowanego mieszkania, może się to odbyć jeden raz, wyłącznie w obecności policjanta, po wcześniejszym uzgodnieniu przez nich terminu z osobą dotkniętą tą przemocą. Osoba dotknięta przemocą w rodzinie ma prawo brać udział w tej czynności lub upoważnić do udziału w niej inną osobę.
Odwołanie od decyzji funkcjonariusza.
Wydany przez funkcjonariusza nakaz nie jest ostateczny. Osoba, wobec której został wydany może złożyć zażalenie na nakaz lub zakaz do właściwego sądu rejonowego. Termin na wniesienie zażalenia wynosi tylko 3 dni od daty otrzymania nakazu lub zakazu.
W toku postępowania sąd zbada prawidłowość, legalność i zasadność zaskarżonego zakazu lub nakazu. Jeżeli Sąd stwierdzi, że nie ma podstaw do zastosowania takiego nakazu, to może go uchylić.
Łatwiejsza eksmisja za znęcanie się nad rodziną na drodze cywilnej.
Nowa regulacja upraszcza postępowanie cywilne o eksmisję za znęcanie się nad rodziną. Jeżeli członek rodziny wspólnie zajmujący mieszkanie swoim zachowaniem polegającym na stosowaniu przemocy w rodzinie czyni szczególnie uciążliwym wspólne zamieszkiwanie, osoba dotknięta przemocą może żądać na drodze cywilnej, aby sąd zobowiązał go do opuszczenia mieszkania (eksmisja za znęcanie). Sprawa będzie rozpoznawana w trybie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego o postępowaniu nieprocesowym. Rozprawa powinna odbyć się w terminie jednego miesiąca od dnia wpływu wniosku, a wydane postanowienie staje się wykonalne z chwilą ogłoszenia i może być zmienione lub uchylone w razie zmiany okoliczności.