Zgodnie z treścią art. 10 ust. 4 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela – dalej KN, zasadą jest, że stosunek pracy z nauczycielem kontraktowym nawiązywany jest na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Wyjątkiem od tej zasady jest art. 10 ust. 7 KN, stwierdzający, iż w przypadku zaistnienia potrzeby zastępstwa nieobecnego nauczyciela, w tym w trakcie roku szkolnego, z każdym nauczycielem stosunek pracy nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony.
Ponieważ KN nie określa zasad rozwiązania umowy o pracę na czas określony – na zastępstwo za nieobecnego nauczyciela, w tym zakresie stosuje się poprzez odesłanie z art. 91c ust. 1 KN przepis art. 30 § 1 pkt 4 ustawy z 26.06.1974 r. – Kodeks pracy (dalej k.p.)
Termin rozwiązania umowy.
Umowa o pracę na czas określony ulega rozwiązaniu z upływem terminu, na jaki została zawarta, co w przypadku umowy na zastępstwo oznacza jej rozwiązanie w dniu bezpośrednio poprzedzającym powrót do pracy zastępowanego nauczyciela. Jednocześnie żaden obowiązujący przepis prawa pracy nie nakazuje poinformowania pracownika z wyprzedzeniem, jaki jest przewidywany termin rozwiązania takiej umowy. Natomiast dyrektor może dobrowolnie jako przełożony służbowy nauczyciela, zwłaszcza aby ułatwić jemu poszukiwanie nowej pracy, przekazać taką informację w dowolnej formie, np. ustnej, pisemnej, mailowej, itp. Fakt i termin rozwiązania umowy o pracę na zastępstwo zostanie ostatecznie potwierdzony świadectwem pracy – art. 97 § 1 k.p.
Okres wypowiedzenia.
Umowa o pracę rozwiąże się z upływem okresu wypowiedzenia, który jest uzależniony od okresu zatrudnienia osoby przyjętej na zastępstwo i wynosi 2 tygodnie, jeżeli pracownica była zatrudniona krócej niż 6 miesięcy; 1 miesiąc, jeżeli pracownica była zatrudniona co najmniej 6 miesięcy; 3 miesiące, jeżeli pracownica była zatrudniona co najmniej 3 lata – art. 35 § 2 i art. 36 § 1 k.p.