Urlop wypoczynkowy, ferie letnie i zimowe.
Na podstawie art. 64 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela – dalej KN, nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania. Zgodnie z art. 1542 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – dalej k.p., urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu. Zatem w odniesieniu do nauczycieli, zgodnie z przepisami w sprawie organizacji roku szkolnego, pracodawca jest obowiązany udzielić urlopu wypoczynkowego w okresie ferii letnich i zimowych, tj. w czasie, w którym zgodnie z przepisami w sprawie organizacji roku szkolnego w szkołach i placówkach (feryjnych) nie dobywają się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze. Podkreślić jednocześnie należy, że przebywanie nauczyciela na urlopie wypoczynkowym jest okresem usprawiedliwionej nieobecności nauczyciela w pracy.
Urlop okolicznościowy.
Inne przyczyny usprawiedliwiające nieobecność pracownika w pracy (tj. oprócz prawa do urlopu wypoczynkowego), a także sprawy tzw. urlopów okolicznościowych, szczegółowo określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy. – dalej r.s.u.n.p.).
W myśl § 1 r.s.u.n.p. przyczynami usprawiedliwiającymi nieobecność pracownika w pracy są zdarzenia i okoliczności określone przepisami prawa pracy, które uniemożliwiają stawienie się pracownika do pracy i jej świadczenie, a także inne przypadki niemożności wykonywania pracy wskazane przez pracownika i uznane przez pracodawcę za usprawiedliwiające nieobecność w pracy.
Zgodnie z § 15 r.s.u.n.p., pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika, tj. udzielić mu tzw. urlopu okolicznościowego, na czas obejmujący:
– 2 dni – w razie ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy,
– 1 dzień – w razie ślubu dziecka pracownika albo zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.
Urlop okolicznościowy w trakcie ferii.
Na podstawie § 16 r.s.u.n.p., za czas zwolnienia od pracy z powodu urlopu okolicznościowego pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.
W sytuacji gdy zdarzenie usprawiedliwiające nieobecność nauczyciela w pracy (np. ślub nauczyciela) miało miejsce w okresie ferii letnich/zimowych i odpowiadającego im urlopu wypoczynkowego nauczyciela. Jeżeli zdarzenie usprawiedliwiające nieobecność nauczyciela w pracy miało miejsce w okresie innej usprawiedliwionej nieobecności nauczyciela – urlop okolicznościowy, o którym mowa w § 15 pkt 1 r.s.u.n.p.- nie przysługuje.
Należy także pamiętać, że pracownikowi, który nie wykorzystał dni wolnych, nie przysługuje ekwiwalent pieniężny z tego tytułu.