Udział nauczyciela w szkolnej wycieczce na polecenie dyrektora szkoły stanowi wykonywanie zadań statutowych szkoły, o których mowa w art. 42 ust. 2 pkt 2 ustawy z 26.01.1982 r. – Karta Nauczyciela- dalej KN.
W związku z wykonywaniem tych zadań nauczyciela obowiązują normy czasu pracy, przeliczone proporcjonalnie do jego wymiaru zatrudnienia – art. 42 ust. 1 i art. 42c ust. 1 KN. Dyrektor powinien zapewnić odpowiednią liczb opiekunów, a w razie braku takiej możliwości i przekroczenia czasu pracy przez nauczyciela, zastosowanie mają regulacje dotyczące ogółu pracowników o pracy, które po pierwsze stanowią, że za każdą godzinę wykonywania pracy – opieki nad uczniami – nauczycielowi przysługuje przede wszystkim wynagrodzenie za wykonaną pracę, zgodnie z art. 80 ustawy z 26.06.1974 r. – Kodeks pracy- dalej k.p., a po drugie – nauczyciel może wykonywać pracę w godzinach nadliczbowych, jeśli sprawował opiekę w ramach zadań statutowych i nie prowadził z nimi zajęć w ramach pensum (art. 151 k.p.).
Za pracę w sobotę i niedzielę na wyjeździe (w szóstym i siódmym dniu tygodnia pracy), wykonywaną w ramach opieki wynikającej z zadań statutowych, nauczycielowi za każdą godzinę pracy przysługuje wynagrodzenie, które powinno zostać wypłacone i ponadto dodatek za godziny nadliczbowe w wysokości: 50% wynagrodzenia za godziny przepracowane w sobotę oraz 100% wynagrodzenia za godziny przepracowane w niedzielę.
Jeśli wycieczka odbywa się w sobotę i niedzielę, to nauczycielowi przysługiwałyby zamiast dodatku do wynagrodzenia ewentualnie 2 dni wolne przypadające w dniach roboczych do końca okresu rozliczeniowego (roku szkolnego), w terminie z nim uzgodnionym – art. 151 (3) w zw. z art. 151 § 1 pkt 2 oraz art. 1511(1) § 2 k.p. Natomiast ponieważ nauczyciel w okresie ferii korzysta z urlopu wypoczynkowego, nie można jemu w tym czasie udzielić dni wolnych z innego tytułu, np. w związku z rozliczeniem czasu pracy na wycieczce (art. 64 ust. 1 KN), co powoduje konieczność dokonania wypłaty dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych w dniu rozwiązania stosunku pracy.
Również prawo do wypłaty nauczyciel nabędzie, gdy w sobotę lub niedzielę nauczyciel prowadził za wycieczce zajęcia bezpośrednio z uczniami w ramach pensum (art. 42 ust. 2 pkt 1 KN) . Wówczas mają zastosowanie regulacje art. 42c ust. 3 i 4 KN. Za zajęcia w sobotę nauczyciel co do zasady otrzymuje inny dzień wolny od pracy, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach (np. gdy do końca roku szkolnego nie otrzyma dnia wolnego od pracy) zamiast dnia wolnego nauczyciel otrzymuje odrębne wynagrodzenie, w wysokości ustalonej za każdą godzinę pracy, obliczone jak za pracę w godzinach ponadwymiarowych, zgodnie z § 10 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31.01.2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy. Z kolei za pracę w święto(np. niedzielę), przypadające poza dwoma dniami w tygodniu wolnymi od pracy, nauczyciel otrzymuje inny dzień wolny od pracy, a szczególnie uzasadnionych przypadkach zamiast dnia wolnego nauczyciel otrzymuje wynagrodzenie za każdą godzinę pracy, obliczone jak za godziny ponadwymiarowe wraz ze 100% dodatkiem.