Na podstawie art. 30 ust. 6 i 6a ustawy z 26.01.1982 r. – Karta Nauczyciela- dalej KN, w brzmieniu od 1.09.2019 r., organ prowadzący szkołę będący jednostką samorządu terytorialnego, uwzględniając przewidywaną strukturę zatrudnienia, określa dla nauczycieli poszczególnych stopni awansu zawodowego, w drodze regulaminu:
1) wysokość stawek dodatków, o których mowa w art. 30 ust. 1 pkt 2 KN (tj. za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego, w tym z tytułu sprawowania funkcji wychowawcy klasy, oraz za warunki pracy), oraz szczegółowe warunki przyznawania tych dodatków,
2) szczegółowe warunki obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw,
3) wysokość i warunki wypłacania pozostałych składników wynagrodzenia, o ile nie zostały one określone w ustawie lub w odrębnych przepisach – w taki sposób, aby średnie wynagrodzenia nauczycieli, odpowiadały na obszarze działania danej jednostki samorządu terytorialnego co najmniej średnim wynagrodzeniom nauczycieli.
Regulamin podlega uzgodnieniu ze związkami zawodowymi zrzeszającymi nauczycieli.
Przepisy prawa oświatowego nie wymagają, aby regulamin wynagradzania był uchwalany przez organ prowadzący tylko na rok. Organ prowadzący nie musi corocznie, a tylko w przypadku wprowadzenia nowego lub zmiany obecnego regulaminu wynagradzania nauczycieli, uzgadniać treść projektu zmian lub nowego regulaminu z organizacjami związkowymi.