Co do zasady każdego pracownika obowiązuje 5-dniowy tydzień pracy, przy założeniu że pracujemy 8 godzin dziennie.
Istotą systemu skróconego tygodnia pracy (art. 143 Kodeksu Pracy) jest skrócenie tygodnia pracy pracownika poprzez świadczenie przez niego pracy przez mniej niż 5 dni w ciągu tygodnia, jednak pod warunkiem odpowiedniego wydłużenia dobowego wymiaru czasu pracy, w granicach do 12 godzin, w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 1 miesiąca.
W tym systemie pracownik może świadczyć pracę przez 4 dni w tygodniu np. po 10 godzin, np. od poniedziałku do czwartku czy od wtorku do piątku. Pamiętać należy, iż pracownik nie może pracować więcej niż 12 godzin na dobę.
Obliczając obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w miesięcznym okresie rozliczeniowym należy pamiętać o treści art. 130 Kodeksu Pracy, który mówi o maksymalnym obowiązującym pracownika wymiarze czasu pracy (do 40 godzin tygodniowo). Taka regulacja stwarza możliwości „budowania” elastycznych rozkładów czasu pracy oraz zapewnia należytą kontrolę nad przestrzeganiem pozostałych przepisów o czasie pracy, w tym przepisów o dodatkowym wynagrodzeniu za pracę ponadwymiarową z tytułu przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy w miesięcznym okresie rozliczeniowym.