Szczegółowe kwestie dotyczące czasu pracy nauczycieli regulują kompleksowo przepisy ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela. Czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin na tydzień, rozłożonych na 5 dni pracy.
W ramach 40-godzinnego czasu pracy w tygodniu oraz ustalonego wynagrodzenia nauczyciel jest zobowiązany wykonywać, poza godzinami zajęć dydaktycznych, wynikających z planu nauczania, także inne zajęcia, tj.:
- uczestniczyć w realizacji zadań statutowych szkoły,
- przygotowywać się do zajęć,
- podejmować działania związane z doskonaleniem zawodowym.
Czas pracy dzienny nauczyciela musi zostać tak zaplanowany przez dyrektora szkoły, aby nauczycielowi zostało zagwarantowane prawo do wypoczynku dobowego i tygodniowego, czyli 11 godzin odpoczynku dobowego oraz 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku tygodniowego – art. 132 § 1, art. 133 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy.
Ponadto zgodnie z § 4 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 17 maja 2001 r. w sprawie realizowania przez nauczycieli tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć wychowawczych w porze nocnej nauczycielom zobowiązanym do realizowania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć wychowawczych także w porze nocnej dyrektor dodatkowo zapewnia:
– dzień wolny od pracy po zakończeniu pracy w porze nocnej trwającej co najmniej 8 godzin,
– korzystanie co najmniej raz na dwa tygodnie z dwu kolejnych nocy wolnych od pracy, przypadających w sobotę i w niedzielę lub w niedzielę i w poniedziałek,
– równomierne obciążenie nauczycieli pracą w porze nocnej.
Zgodnie z powyższym nauczyciel pracujący w godzinach od 22 do 6 następnego dnia musi mieć zagwarantowany dzień wolny, (jeśli praca była wykonywana w porze nocnej przez co najmniej 8 godzin) lub 11 godzin odpoczynku dobowego. Nie można zatem zobowiązać nauczyciela do udziału w radzie pedagogicznej. Udział w radzie pedagogicznej wlicza się bowiem do ogólnego czasu pracy nauczyciela.