Pracodawcy, którzy posiadają wiele zakładów, mogą oddelegować lub przenieść pracownika do pracy do innej miejscowości. Przeniesienie pracownika do pracy w innej miejscowości to istotna zmiana w warunkach zatrudnienia, wobec tego musi zostać wykonana w sposób określony w Kodeksie pracy. W zależności od zaistniałych przesłanek pracodawca powinien dopełnić odpowiednich obowiązków.
Art. 29 § 1 Kodeksu pracy mówi, iż umowa o pracę powinna określać strony umowy, rodzaj umowy, datę jej zawarcia oraz warunki pracy i płacy. W szczególności powinna zawierać:
- rodzaj pracy,
- miejsce wykonywania pracy,
- wynagrodzenie za pracę odpowiadające rodzajowi pracy, ze wskazaniem składników wynagrodzenia,
- wymiar czasu pracy,
- termin rozpoczęcia pracy.
Umowa o pracę, zgodnie z art. 29 § 2 Kodeksu pracy, powinna zostać zawarta na piśmie. Jeżeli nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej, pracodawca powinien, najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika, potwierdzić pracownikowi na piśmie ustalenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków.
Przeniesienie pracownika do pracy w innej miejscowości poprzez porozumienie zmieniające.
Miejsce wykonywania pracy to istotny element przy zawarciu umowy o pracę w związku z tym jego zmiana powinna nastąpić poprzez zmianę warunków umowy na podstawie porozumienia zmieniającego tzw. aneksu do umowy. Ma to zastosowanie wówczas, gdy strony dojdą do porozumienia w kwestii zmian – gdy zmiana nie wiąże się z pogorszeniem warunków zatrudnienia z punktu widzenia pracownika.
Należy wskazać, że pracodawca ma również prawo do tego, aby powierzyć pracownikowi wykonanie innej pracy niż określono w umowie (art. 42 § 4 Kodeksu pracy), jeżeli:
- jest to uzasadnione i wynika z potrzeb zakładu pracy,
- nie powoduje obniżenia wynagrodzenia,
- odpowiada kwalifikacjom pracownika.
Zmiana o której mowa powyżej może być jedynie czasowa, ale może wystąpić kilkukrotnie w trakcie roku, przy czym na okres nieprzekraczający łącznie 3 miesięcy.
Przeniesienie pracownika – zmiana warunków umowy poprzez wypowiedzenie zmieniające.
W przypadku gdy przeniesienie pracownika do pracy w innej miejscowości okaże się niekorzystne dla pracownika, a strony nie dojdą do porozumienia w tej kwestii, pracodawca ma możliwość dokonania zmiany w trybie wypowiedzenia zmieniającego zgodnie z art. 42 Kodeksu pracy. Wypowiedzenie zmieniające stosowane jest co do zasady dla wszystkich zmian, na które pracownik nie wyraził zgody w formie porozumienia zmieniającego.
Pracodawca przedstawiając wypowiedzenie zmieniające, daje pracownikowi możliwość wyrażenia zgody na zmianę – bądź nie. Na mocy art. 42 § 3 Kodeksu pracy, w razie odmowy przyjęcia przez pracownika zaproponowanych warunków, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia. Jeżeli pracownik przed upływem połowy okresu wypowiedzenia nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków, uważa się, że wyraził zgodę na te warunki.
W związku z otrzymaniem od pracodawcy wypowiedzenia warunków pracy i płacy pracownik może:
- odmówić przyjęcia zaproponowanych przez pracodawcę warunków. Odmowa przyjęcia zaproponowanych warunków doprowadzi do rozwiązania umowy o pracę. Na złożenie oświadczenia o odmowie przyjęcia nowych warunków pracownik ma czas do upływu połowy okresu wypowiedzenia;
- odmówić przyjęcia propozycji pracodawcy w terminie do upływu połowy okresu wypowiedzenia oraz jednocześnie złożyć odwołanie do Sądu Pracy z żądaniem uznania bezskuteczności wypowiedzenia zmieniającego lub przywrócenia do pracy. Odwołanie pracownik może złożyć w terminie 21 dni od chwili otrzymania wypowiedzenia;
- złożyć odwołanie od wypowiedzenia zmieniającego do Sąd Pracy a jednocześnie nie odmawiać przyjęcia nowych warunków pracy. W takim wypadku po upływie okresu wypowiedzenia pracownika obowiązują nowe warunki, jednak Sąd Pracy może w wyroku orzec przywrócenie poprzednich warunków pracy i płacy.
- odmówić przyjęcia nowych warunków pracy oraz wystąpić do Sądu Pracy z żądaniem wypłaty odszkodowania w wysokości wynagrodzenia za okres od dwóch tygodni do trzech miesięcy, jednak nie niższym niż za okres wypowiedzenia (w terminie 21 dni od dnia otrzymania wypowiedzenia).